GİRESUN/ŞADIKENT/ÇATALAĞAÇCorner left
Corner right

HARŞITLILAR FARK YARATIYOR

Okunma Sayısı:886Yenikapı etkinlik alanında düzenlenen 12. Giresun Günleri'nde yeni kurulan Harşit Federasyonu çalışmalarıyla fark yarattı.

Federasyon delegeleri, işadamları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile kahvaltı programında bir araya gelen Harşitlilar etkinlik alanına topluca giriş yaptı.


Otçu göçü şenliklerinde her köyün sanatçısı ve halkıyla etkinliğin yapıldığı alana girişini temsili olarak gerçekleştiren, etkinlik alanı kapısında toplanarak Kemençe sanatçıları Şerif Pir’in kortejin önündeki atma türküleri, arkasında yöre kültürünü yaşatmak için mücadele veren Çatalağaç Köyü Halk oyunları ekibi, yerel yöneticiler, delegeler, sivil toplum örgütü temsilcileri ve katılımcıların oluşturduğu kortejle etkinlik alanına giren Harşitliler tüm ilçe standlarını alkışlar ve kemençe eşliğinde selamlayarak Harşit Federasyonu standına geçti. Her ilçe standını atma türkülerle selamlandı.


Etkinlikler kapsamında ana sahnede Harşit için ayrılan sürede Çatalağaç Köyü Halk Oyunları ekibi yörenin 4 farklı halk oyunundan oluşan bir gösteri gerçekleştirdi. Şerif Pir’in kemençesi ve halk oyunları ekibinin gösterisi büyük ilgi gördü.


Doğankent Belediye Başkanı H. Birol Tekin Harşitlilerin Harşit Savunması’nda gösterdiği büyük dayanışmanın devam ettiğini belirterek “Belki çok iddialı olacak ama Harşit Anadolu’nun son kalesidir. Biz belediye meclisi olarak Harşit isminin geri alınması için oybirliği ile bir karar aldık. Harşit adının geri verilmesi Harşit Savunması’nda şehit düşenlere bir saygı, bir iadeyi itibar olacaktır. Belki de Harşitteki direniş Rusya’da yaşanan bolşevik ihtilalinin nedenidir. En büyük eksikliğimiz Harşit’in tarihini anlatan bir kitabımızın olmamasıdır. Harşit savunmasında mücadele eden gazilerimiz var. Harşit Gazi ünvanını sonuna kadar hak ediyor.” dedi.

Tekin ayrıca Doğankent Belediyesi’nin bir kültür hizmeti olan Giresun ve Yöresi Ağız Sözlüğü’nün yazarlarının Harşit Federasyonu standında kitabı imzalayacaklarını belirtti.


Ak Parti ilçe başkanı Rüşan Özden ve işadamı Serkan Cihan’ında selamlama konuşması yaptığı gösteride Harşit Federasyonu Başkanı Temel Bilecen yaptığı konuşmada “Bir Çanakkale Bir de Harşit Vadisi Geçilmez sloganıyla yola çıktığımızda çok iddialı olduğumuz söyleyenler bugün gördüler ki bizler çok iddialıyız. Federasyon olarak yerel yöneticilerimiz, siyasetçilerimiz, sivil toplum örgütlerimizle birlik içinde yöremize hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu yıl temamızı Harşit İsmini Geri İstiyoruz diye belirledik. Harşit’in bir isim değil bir tarih, bir kültür olduğunu ortaya koyduğumuz argümanlarımızla tüm Giresun’a anlatmaya çalışacağız. Harşit sadece Harşit'liler için değil Giresun için bir marka değeridir. Harşit'i unutmayalım orası atalarımızın da memleketi. Gerek burada gerekse standımızda Harşit kültürünü en iyi şekilde tanıtmaya çalışıyoruz. 12 yıldır Harşit’in tanıtımı için emek harcayan tüm Harşit sevdalılarını kutluyor, kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Yöre kültürüne ait birçok ev eşyasının da sergilendiği Harşit Federasyonu standında ziyaretçilere lahana sarması, fırındarısı unundan yapılmış helva ve kabak tatlısı gibi yöresel ikramlarda servis edildi.

Eklenme Tarihi: 30-10-2018

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  
      REKLAM

www.guvendigayrimenkul.com
0 532 255 67 15


Editör
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Çakır AYŞA
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR
proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 8
Dün Tekil 524
Bugün Tekil 518
Toplam Tekil 1216341