GİRESUN/ŞADIKENT/ÇATALAĞAÇCorner left
Corner right

Orgi Havaalanı

Okunma Sayısı:3577

Hazırlayan: Sinan Güvendi

İlk yayın tarihi: 2007 (catalagackoyu.com)

Günümüzde sanayinin, turizmin, eğitimin kısaca gelişmenin lokomotif gücü ulaşımdır. Artık eski deyimle vakit nakitten de daha önemli hale gelmiştir. Havayolunun ucuzlaması ile beraber; yolcu hareketi büyük ölçüde bu tarafa kaymış ve halen büyük bir ivme ile devam etmekte, atıl birçok havaalanı işler hale gelmiş ve potansiyeli olup ta havaalanı olmayan yerlere havaalanı yapmak bir zorunluluk haline gelmiştir. Türkiye'de en öncelikli 3 yer ise Orgi, Trakya ve (Adana havaalanı Tarsus'a taşınmazsa) Mersin'in Erdemli tarafıdır denebilir. Ülkemiz coğrafi olarak büyüktür ve çoğu bölgesi engebeli arazi yapısına sahiptir. Bu nedenle geç kalınan bu konu önümüzdeki yıllarda daha büyük bir ivme kazanacaktır.

BAZI TESPİTLER

Ülkemizde ideal olan havaalanı uzaklığı en fazla 50 veya 60 km dir. Görülen odur ki bu mesafenin üstündeki havaalanları tercih edilmemektedir. Birkaç örnek vermek gerekirse: Maraş-Antep arası 70 km , Malatya- Elazığ arası 90 km, Diyarbakır-Batman arası 98 km, Tokat-Sivas arası 108 km, Diyarbakır-Mardin arası 95 km, Gaziantep-Şanlıurfa arası 137 km , Siirt-Batman arası 87 km, Kayseri-Nevşehir arası 81 km dir ve bu illerin hepsinde havaalanı vardır ve çalışmaktadır. (Elbette bunu savunmuyoruz, doğru olanın birbirine yakın şehirlerin orta yerleri olduğu kanısındayız). Bu illerin bazıları da Giresun'dan küçüktür, unutulmaması gerekir ki Giresun'un havaalanı ordu ile birlikte talep edilmektedir. "Trabzon ve Samsun havaalanları varya (140 km)!!!" diyen Giresun ve Orduluları şaşkınlıkla izlemekteyiz. Çünkü Trabzon havaalanı Görele'nin doğusuna, Samsun havaalanı ise Bafra - Ünye arasına hitap etmektedir. Bugün Giresun potansiyelinde olan birçok ilde faal havaalanı varken; Giresun ve Ordu için havaalanı gereksiz diyenlerde başka neden aramak gerekir.

ORGİ HAVAALANI ZORUNLULUKTUR

  1. Orgi havaalanı iki vilayetin işbirliği ile talep edilmektedir. Ordu veya Giresun gibi birçok ilde faal havaalanı varken, iki vilayet için bu talebin yadırganması anlaşılır değildir.
  2. Orgi havaalanı ortalama 1 000 000 kişiye hitap etmektedir. Bu nüfus havaalanı için yeterlidir. Kaldı ki memleket dışındaki hemşehrileri değerlendirmek gerekir çünkü en çok onlar seyahat etmektedir. Bu durumda ise karşımıza bir metropol kadar nüfus çıkmaktadır.
  3. Bölgemiz çok göç verdiğinden dışarıdaki nüfus oldukça kalabalıktır. Bilindiği gibi bu nüfusun hareket kabiliyeti oldukça yüksektir. Öyle ki özel zamanlarda İstanbul'dan otobüs bileti dahi karaborsaya düşmektedir.
  4. Giresun ve Ordu büyük metropollere oldukça uzak bir mesafededir, dolayısıyla havayolu kaçınılmaz bir gereksinim haline gelmektedir. Bunun yanında bayram veya haftalık tatilleri düşünürsek; Giresunlular ve Ordulular büyük maduriyet altındadır.
  5. Bu iki vilayette iki adet üniversite vardır. Birbirine 45 km de bulunan bu üniversitelerin havaalanı olmaması kabul edilebilir değildir.
  6. Ülkemizde Giresun veya Ordu kadar olan birçok ilde faal havaalanı varken, bu iki il için yapılacak havaalanın gerek nüfusu gerek hareket kabiliyeti ile işlerlik açısından ülkemizdeki havaalanların en az % 50 sini geride bırakacağı açıktır.
  7. Bugün Kars, Erzincan, Ağrı, Muş, Mardin, Adıyaman, Çanakkale, Edremit, Tokat, Siirt, Nevşehir, Uşak, Kahramanmaraş ve Isparta, nüfus açısından Orgi'den daha küçüktür. Diğer yandan büyük metropollere uzaklık ve hareket kabiliyeti açısından düşünülürse, birkaç havaalanı daha geride kalır.

HAVAALANI NE KAZANDIRIR

Öncelikle havaalanı Karadeniz bölgesinde Samsun ve Trabzon'dan sonra üçüncü bir merkez yaratacaktır. Batıdaki üretim maliyetlerinin artmasıyla birlikte yatırımlar artık Anadolu'ya kaymaktadır. Ancak ne olursa olsun Anadolu'daki üretimin büyük kısmı İstanbul, İzmir gibi metropollerle bağlantılı olacaktır. Bugün İstanbul kafkasyanın balkanların hatta ortadoğunun merkezi haline gelmektedir. Yatırımcı ise gerek İstanbul'dan gerek İzmir'den kolay ulaşabileceği yerleri seçmektedir. Havaalanı olan yerlerin daha hızlı bir gelişme sürecine gireceği açıktır.

Gerek küresel ısınma gerek duble yolun yapılması gerekse Karadeniz'den dışarıya giden hemşehrilerin belli bir ekonomik güce ulaşması Karadeniz'de turizm potansiyelini artırmaktadır. Giresun'un ve Ordu'nun bu potansiyelden yararlanabilmesi havaalanına bağlıdır.

Büyük metropollerde çalışıp ta emeklilik düzeyine gelenler emekliliklerinde yerleşebilecekleri bir yer aramaktadırlar. Bu Giresun ve Ordu için hazır kaynak demektir Buradaki temel kıstas: temiz hava, üniversite ve havaalanıdır. Unutulmamalıdır ki, herkesin çocukları, torunları ve yaşlılığında hastalık riski vardır.

Havaalanı dışarıyla memleket arasında bir köprü oluşturacak, önceleri memlekete 3 yılda bir gelenler artık daha sık gelmeye başlayacaktır. Bu yine bölge esnafı için hazır girdi demektir. Ayrıca düğün, bayram, cenaze de bu kapsamda değerlendirilebilir.

İki adet üniversitenin kalkınması için havaalanı olmazsa olmaz bir şarttır. Öyle ki öğrenciler için bile, havaalanı bir tercih sebebi haline gelmiştir.

Turizm için havaalanı şarttır. Tur’a gidenler havaalanından sonra iki saatlik yolu tercih etmemektedirler. Trabzon havaalanına inerek, Giresun'a gelip oradan yaylalara çıkmayı kimse göze almaz (özelliklede Karadenizli olmayanlar).

Havaalanı kentleşme için belirleyici bir unsurdur. Unutmamak gerekir ki Karadeniz'de dağınık yerleşimle birlikte köy nüfusu halen % 40-50'lerdedir. Havaalanı Giresun'u olduğu kadar ilçelerini de büyütüp geliştirecektir.

Havaalanının yani ulaşımın bölgemize sayamayacağımız kadar yararı olacaktır. Dahası her şey ulaşıma bağlıdır. Umarız Giresunlular ve Ordulular geç olmadan bu konuya gerekli önceliği verirler.

Eklenme Tarihi: 01-01-1970

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Editör
Çakır AYŞE
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR      REKLAM

www.sadikoyu.com


proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 1
Dün Tekil 214
Bugün Tekil 183
Toplam Tekil 1418180