GİRESUN/ŞADIKENT/ÇATALAĞAÇCorner left
Corner right

Yeni Giresun Yerleşkesi

Okunma Sayısı:3318

Giresun da yapılaşma aksu dan burunucu’na kadar doğu batı güzergahında yüksek imar ve bunun sonucu dar sokaklar şeklinde gelişmiş, özellikle doğu batı ekseninde şehrin güneyine işler bir cadde nedense düşünülmemiş, daha nüfusu 100.000'i bile bulmamışken ortaya ciddi trafik sorunları çıkmıştır. Halen teyyaredüzünde kalan birkaç parsel de veya güneydeki dik yamaçlarda aynı tip yapılaşma sürmektedir. Bu yamaçlara verilen 8-9 katlı imarlar görüntü kirliliği yanında çıplak gözle dahi insanın başını döndürmektedir, ulaşım yolları da cabası.

Diğer yandan Üniversite, hastane vb kurumların yerleşkelerinin de teyyaredüzünde planlanması şehri daha da sıkıştırmıştır. Bu durum aynı zamanda üniversitenin gelecekteki büyüme kapasitesi önünde ciddi bir engel oluşturmaktadır.

Özellikle havaalanının yapılması ve turizmin biraz hareketlenmesiyle birlikte gerek gurbetten gerekse köylerden sahile nüfus transferinin artacağı muhakkaktır. İşte asıl sorun o zaman başlayacaktır çünkü halen Giresun un1.044.744 (yurtdışı hariç) nüfusu olup bunun 388.254 ü Giresun da ikamet ederken, diğeri dışarıdadır (tüik verileri). Giresun un dışarıdaki nüfusu küçümsenmemelidir. Bu nüfusun Giresun ile bağları halen devam etmekte olup, Havaalanı, Eğribel (duble) yolu ve Tirebolu–Torul yolunun daha işlevsel hale gelmesi, göçü tersine çevirecek 3 ana projedir.

Bu zamana kadar olan olmuş diyelim ama ivedilikle Giresun un güneyine geniş ve işler bir yol zorunlu gözüküyor. Buna ister cadde deyin ister çevreyolu deyin ama bu şarttır. Bunun yanında tüm güney yamaçlarda (eğime göre) imarın iki kat olması şehir’e modern bir görünüm kazandıracak, aynı zamanda trafiğe de olumlu katkı sunacaktır.

Peki nasıl büyüyeceğiz sorusuna gelince;

Çözüm yeni Giresun dur. Yeni Giresun dağınık yerleşim yapısına dayalı , Keşap merkezli olarak, Aksu ile Yolağzı arasıdır.

Dikkat edilirse aksu ile yolağzı arası, Giresun un güney yamaçlarına göre çok daha yapılaşmaya uygun bir eğime sahiptir. Elbette burada da imar arazinin eğimine göre saptanmalı, doğal yapı bozulmadan, arazinin eğimine göre kat yüksekliği şeklinde planlanmalıdır. Gönül istiyor ki sahil yolu Bulancak tan yolağzına kadar güneye alınsın ama her iki durumda da teyyaredüzünden yolağzına kadar geniş bir güney cadde gereklidir. Bu yol aynı zamanda merkezdeki bazı caddelerin trafiğe kapatılmasını da kolaylaştıracaktır.

Üniversite nin uzun vadedeki yerleşkesi de bu (aksu-yolağzı) bölgede planlanmalıdır yani doğu batı yerleşkeleri olarak iki bölge halinde de olabilir, kısa vade de ise Tıp fakültesi ve Hastanesi bu bölgede düşünülebilir. Unutmamak gerekir ki Giresun gerek iklimi gerek doğal güzellikleri ve gerekse sosyal yapısıyla iyi bir eğitim kenti olabilecek niteliktedir. Bu nedenle Giresun da eğitimi bir sektör olarak düşünmek gerekir. Giresun’un bir eğitim kenti olması için teyyaredüzü yeterli değildir. Gelecekte açılacak bölümler için Keşap tarafına ikinci bir yerleşke düşünülebileceği gibi uzun vadede özel bir takım eğitim kurumları için de bu bölge düşünülmelidir.

Bu bölgede üretilecek modern konut alanları, sosyal alanlar, spor alanları,semt merkezleri v.s planlı bir şekilde Giresun un yeni yüzü olacaktır. Bu planlı yerleşim özellikle yaz aylarında nem sorununu da bertaraf edecektir. Sanayi bölgesinin aksu civarında olması, doğudaki yerleşim ile trafiğin rahatlaması anlamına gelmektedir. Ve ortaya uzun vadede modern bir kent çıkacaktır.

Aksu dan yolağzına kadar tüm yol kenarları turizm’e yönelik yada vitrinşeklinde planlanmalıdır. Bu yol boyunca gelişigüzel ev yada bakkal dükkanı yapmak ileride Giresun a çok şey kaybettirecektir.

Hiç kuşku yok ki, önümüzdeki süreçte bu bölgede yapılaşma kendiliğinden gelişecektir. Ama düzgün altyapıyla modern bir şekilde mi? Yoksa çarpık bir şekilde mi? Asıl soru budur. Bu konu da tamamıyla Giresun belediyesi ile Keşap belediyesi arasındadır. Uzun vadeli işbirliği ve sistemli bir çalışma ile bu iki belediye sorun’un üstesinden gelebilir.

Fakat kalıcı çözüm Karabulduk beldesinin ilçe yapılması, Keşap merkezin yolağzına kadar Giresun belediye sınırlarına dahil edilmesidir.

SONUÇ

Giresun dağınık yerleşim ile doğal yapıyı koruyarak özellikle Aksu Yolağzı arasında büyümeyi planlamalı, Turizmi, Eğitimi ve Lojistiği öncelikli olarak düşünmeli ve Lojistiğin gelişmesi için Giresun Şebinkarahisar yolunun yapımını ve Tirebolu Torul yolunun daha işlevsel olması için bu yoldaki keskin virajların tesviyesi konusunu öncelikli olarak ele almalıdır. Dahası Giresun Şebinkarahisar yolu baraj kenarından Akıncılara bağlanmalıdır.

Eğer Giresun da düzenli bir şehirleşme yaratamayıp da Giresun merkezini biraz daha içinden çıkılamaz hale getirirsek, bırakın büyük metropolleri komşu illerde bile çok sayıda Giresunluları kalkındırma dernekleri göreceğimiz aşikardır.

Mayıs 2010 / İZMİR

Eklenme Tarihi: 01-01-1970

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Editör
Çakır AYŞE
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR      REKLAM

www.sadikoyu.com


proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 2
Dün Tekil 241
Bugün Tekil 230
Toplam Tekil 1435172