GİRESUN/ŞADIKENT/ÇATALAĞAÇCorner left
Corner right

Giresun-Ordu Gerçeği

Okunma Sayısı:3588

Türkiye’nin idari yapısına bir göz attığımızda il temelinde bir yönetim ile 81 il ve merkezi yönetimin güçlü yapısı sürekli eleştirilen bir konu olarak ortada. Sürekli il olmak için mücadele veren bazı ilçeler de cabası. Son yıllarda eyalet sistemini savunanlar da hayli fazla. Evet ortada bir sorun var ama bu eyalet sorunu değil, kaldı ki eyalet sisteminin, gerek nüfus gerek bölgelerarası gelişmişlik ve gerekse coğrafi yapı açısından bize uygun olmadığını düşünüyorum.

75 milyon nüfusa 81 il olması da kentleşme açısından olsun, birtakım hizmetler açısından olsun yada merkezi yönetimin birtakım yetkilerinin yerelleşmesi açısından olsun sıkıntılı görünmektedir. Bir il 13 milyon , diğer bir il 76 bin (ilçelerle birlikte toplam il nüfusu). Anlaşılır gibi değil. 75 milyon nüfus il başına ortalama bir milyon bile düşmüyor. Birde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa , Adana, Antalya v.b gibi nüfusu yüksek il’leri bir kenara koyarsak gerisini siz düşünün. Durum böyle olunca Adana, İzmir, Bursa Samsun, Gaziantep, Erzurum, Trabzon v.b bölge merkezli olan iller büyüyor , diğerleri kaderiyle baş başa. Birbirine çok yakın iller birtakım hizmetler açısından sürekli rekabet halinde. Diğer yandan 2 milyon nüfusu olan bir il in aldığı hizmeti 200 bin nüfusu olan bir il de istiyor. Geniş çaplı bir planlama da yok zaten. Sonra çık işin içinden çıkabilirsen. Yani tavuk yumurta hesabı.

Bu noktada (bazılarına biraz uçuk gelse de) çözüm ; öncelikle Türkiye de il sayısının 40 a düşürülmesidir. İlçeler ise birinci kademe ve ikinci kademeolarak iki şekilde yapılandırılabilir. Nüfusu belli bir miktara ulaşan ilçeler yada birtakım hizmetler açısından önceliğe sahip bazı ilçeler birinci kategori, daha küçük ilçeler ikinci kategori olarak düşünülebilir. Yani il sayısı azalırken özellikle ikinci kademe ilçeler artırılabilir düşüncesi tüm beldelerin ikici kademe ilçe olması anlamına gelmektedir. Bu şekilde yerel yönetimlerin yetkileri daha kolay genişletilebilir. Bu durum yönetimde büyük tasarruf sağlayacak, hızlı hizmet akışı sağlayacak ve kentleşmeyi de olumlu etkileyecektir.

Bu anlamda bizim payımıza düşen de Giresun ve Ordu illerinin birleşmesi dir. Evet yanlış okumadınız Giresun ve Ordu illeri birleşmelidir. Bizim bölgemizde Samsun ve Trabzon iki merkez şeklinde( biraz da Giresun ve Ordu nun kaynaklarını kullanarak) büyümesini sürdürmektedir . Giresun ve Ordu ise sürekli arada kalmaya mahkum gibi gözükmektedir. Halbuki Giresun ve Ordu gerek nicel gerek nitel olarak birbirinden farkı olmayan iki il, üstelik arası da yalnızca 40 km. Bu mesafede 3 adet ilçe olduğunu göz önüne alırsak, bir anlamda bu iki il adeta bitişik diyebiliriz.

Eğer Ordu ve Giresun birleşirse nüfusu 1.250.000- olur(40 il temelinde beklide daha fazla) ve bölgemizde Samsun ve Trabzon un dışında üçüncü bir merkez oluşur. Kaynaklar dışarıya gitmez ve otokalkınma yoluyla yükselişe geçer. İl merkezi nin de büyükşehir statüsüne geçmesi büyük bir ekonomik ve sosyal kalkınma sağlayacaktır. Bu iki il in dışarıdaki nüfusunu da göz ardı etmemek lazım, çünkü dışarıda da küçümsenmeyecek bir nüfus var ve halen memleket ile bağları devam etmektedir. Bu bağı daha da güçlendirmek özellikle turizm açısından çok önemlidir.

Aslında burada ortaya koyduğumuz sadece bir özet, kuşkusuz konu daha da genişletilip detaylandırılabilir. Yönetsel anlamda derinleştirilebilir..

Yukarıdaki proje gerçekleşir yada gerçekleşmez, bilemiyorum ama reel durum Giresun ve Ordu yu her alanda işbirliğine zorlamaktadır. Örneğin, Tek Liman, Tek Havaalanı, iki il arasına raylı sistem, Üniversiteler arası işbirliği, spor da ve turizmde işbirliği, Ordu dan Giresun Aksu ya kadar sahil yolunun güneye alınması, fındığın nihai ürün haline getirilmesi, Giresun Ordu arası imar durumunun yeniden (uzun vadeli) ele alınması ve benzeri konular ilk akla gelenlerdir.

Bu işbirliği, Giresun ve Ordu nun başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere,yerel basını, yerel yönetimleri ve diğer tüm kurumları tarafından sistematik bir şekilde ele alınmalıdır. Ancak bu şekilde Giresun ve Ordu kabuklarını kırarak bir çekim merkezi oluşturabilirler. Aksi halde Giresun Trabzon un gölgesinden Ordu da Samsun un gölgesinden kurtulamayacaktır.

Ocak 2010

Eklenme Tarihi: 01-01-1970

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Editör
Çakır AYŞE
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR      REKLAM

www.sadikoyu.com


proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 3
Dün Tekil 214
Bugün Tekil 185
Toplam Tekil 1418182