GİRESUN/ŞADIKENT/ÇATALAĞAÇCorner left
Corner right

Gorban Projesi

Okunma Sayısı:3001

Türkiye de 81 ilin aynı anda kalkınması mümkün olmadığından öncelikle bölge merkezli olan yada nüfusu ve kaynakları fazla olan iller öne çıkacaktır. Bu anlamda arazi yapısının dezavantajını da göz önüne alırsak, Giresun ve Ordu illerinin birbirine bu kadar yakın olması ve aynı zamanda bu iki ilin arasında bulunan üç ilçe ile adeta yerleşimlerinin birleşmiş olması büyük bir şanstır.

Büyük bir aksilik olmazsa önümüzdeki dönemde orgi havaalanı hayata geçecektir. Zaten orgi’nin yarı nüfusu olan iller bile havaalanlarına kavuştu. Yani yine en sona kaldık.

Şimdi sıra ikinci projede. Yani GORBAN da , yani Giresun Ordu Banliyösünde. Kısaca tanımlarsak , Giresun Keşap’tan başlayan, kısmen banliyö kısmen de metro şeklinde sahile paralel ama yerleşim yerlerinin güneyinden devam eden, Gülyalı’da sahile yaklaşıp (havaalanı bağlantısı) tekrar sahilden uzaklaşarak Ordu’nun güney batısında biten bir raylı sistem. İşte bu yalnızca 55 km civarındaki banliyö projesi, iki vilayet (Giresun Ordu)merkezini ve 4 ilçe (Keşap, Bulancak, Piraziz, Gülyalı) merkezini gündelik ekonomik ve sosyal hayatta birbirine bağlayarak, iki üniversiteyi birbirine bağlayarak, 3-4 adet küçük sanayi sitesini birbirine bağlayarak, en önemlisi yaklaşık 400.000- nüfusun günlük sosyal ve ekonomik hayatlarını birleştirerek, Giresun ve Ordu’yu merkezi iller konumuna getirecek en önemli projedir. Burada iki vilayetin yerleşimlerinin sadece doğu batı aksında olması da banliyönün maliyeti açısından büyük bir avantajdır. Bu doğu batı aksındaki kolay ulaşım olanağı aynı zamanda Giresun’un şehir yerleşimini de olumlu yönde etkileyecektir ve doğal yapı bozulmadan Giresun dağınık yerleşim düzenine geçme imkanı bulacaktır.

Peki ya yatırım maliyeti:

Birinci alternatif : İki vilayet ve 4 ilçe belediyelerinin ortak bir şirket kurarak ve ulaştırma bakanlığının da desteğini alarak uzun vadeli dış kredi ile projeyi tamamlamalarıdır.

İkinci alternatif TCDD’dir.

ALTERNATİF GÜZERGAH

Diğer bir alternatif de banliyönün sahilden yapılmasıdır ancak bu durumda kesinlikle Ordu’nun batısındaki tünel ucundan başlayıp yerleşim yerlerinin güneyinden devam eden ve Keşap Yolağzından sahil yoluna bağlanan yeni bir çevre yolu şarttır. Bu yeni yol otoban yani paralı yol da olabilir ve bu şekilde YİD veya uzun vadeli kredi ile oto finansman avantajı sağlar.

20 Ocak 2011 / İZMİR

Eklenme Tarihi: 01-01-1970

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Editör
Çakır AYŞE
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR      REKLAM

www.sadikoyu.com


proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 1
Dün Tekil 241
Bugün Tekil 230
Toplam Tekil 1435172