GİRESUN/ŞADIKENT/ÇATALAĞAÇCorner left
Corner right

Harşıt yolu

Okunma Sayısı:3178

Tirebolu-Torul yolunun neden uzun yıllar yapılamadığını herkes biliyor, fakat yapıldıktan sonrası da başka bir sancı. Dikkatlice incelendiğinde adeta olsun diye yapılmış imajı veriyor.

Bahsettiğimiz yolun tamamı 80 km cik bir yoldur ve bu yol Samsun, Ordu ve Giresun’un Doğu Anadolu ulaşımındaki en kısa yoldur. Düzgün bir şekilde yapılırsa belki de 70 km nin bile altına iner. Son yıllarda özellikle bölünmüş yollardaki gelişme herkesin malumudur, bunu Kara Yolları Genel Müdürlüğü'nün sitesinde herkes görebilir. Bu haritaya göre Karadeniz'i iç bölgelere bağlayan 3 adet duble yoldan hiç biri maalesef Giresun'un payına düşmemiştir. Dönüp Harşıt yoluna bakarsak, zaten Erzurum'dan ve Erzincan'dan Torul'a kadar olan mesafe duble yol kapsamında iken Torul'dan Tirebolu'ya inmek çok mu zordu?

Yoldan geçerken sade bir vatandaş gözüyle, keskin virajlara bir bakın. Hiç gerekli olmayan yerlerde neden yolun kıvrımlı olduğunu, bir küçük tünelcikle veya bir viyadükle yolun düz ve güvenli gitmesi varken neden sürekli virajlarla devam ettiği anlaşılmaz bir durum. Doğankent’teki Güvenlik Tüneli'nin iki çıkışının da dereye doğru açılması insanı hayrete düşürüyor. Oraya inşaattan hiç anlamayan birini dahi getirseniz, bu tünelin uçlarından aslında köprü ile karşıya geçildiğini ve sonradan değiştirilerek tünelin ağzına viraj yapıldığını ilk bakışta size söyler. Bilindiği gibi bu tünelin çıkışında şimdiye kadar 7 kişi can verdi, çünkü yolu bilmeyen herkes tünelden çıkışta dereye uçmakla karşı karşıya kalıyor. Şimdi oraya beton bariyerler koymuşlar ama bu da çözüm değil.

Çözüm aslında Tirebolu-Torul yolunun da duble yollar kapsamına alınması ancak biz yinede mütevazi davranalım. Bu mütevazi dileğimiz, ivedilikle Tirebolu-Torul yolunun yeniden ele alınması, bu kilit noktalardaki keskin virajların köprü veya küçük tünelcikler marifetiyle ortadan kaldırılmasıdır. Bu durumda yol hem yüksek güvenliğe kavuşacak hem de gerek km olarak gerekse süre olarak önemli ölçüde kısalacaktır. Bu hiçte zor değildir, zaten yolun % 80 i gayet düzgün, sorun olan kısım % 20 civarındadır yani toplasanız 15 km yi geçmez ama bu 15 km lik kısım yolun tamamının güvenliğini ve prestijini düşürmektedir.

Tirebolu demek Harşıt vadisi demek , Harşıt vadisi demek de Giresun-Erzurum yolu demektir. Dolayısıyla, konuyu Tirebolu’nun - Doğankent’in - Kürtün’ün sivil toplum kuruluşları ile Giresun milletvekillerinin dikkatine sunuyor ve duyarlılıklarını bekliyoruz.

Eklenme Tarihi: 01-01-1970

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Editör
Çakır AYŞE
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR      REKLAM

www.sadikoyu.com


proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 1
Dün Tekil 214
Bugün Tekil 180
Toplam Tekil 1418177