GİRESUN/DOĞANKENT/ŞADI KÖYÜ



Corner left
Corner right

Harşıt ve TOKİ

Okunma Sayısı:2224


YAZARLAR - Sinan GÜVENDİ
Eklenme Tarihi:2019-04-04 23:21:00


Sinan GÜVENDİ

2019 yerel seçimlerine giderken hemen her adayın öncelediği konulardan biri de imar ya da TOKİ konusuydu. Şimdi Sn Ruşen Özden ipi göğüsledi.

Kendisini kutluyoruz.

Bakalım bu konuda nasıl bir yol izleyecek.

TOKİ konusunda, eğer merkez mahallesi özelinde bakarsak, ne TOKİ’ye gerek var ne de yeni konut alanlarına. Eğer iş aş yoksa sürekli göç varsa zaten konut talebi de oluşmaz. Harşıt’ı yönetme iddiasındaki adayların, seçim çalışmalarında istihdamı öncelemeleri önemliydi ve sevindirici de oldu. Biz de yapılaşma konusunu yeni istihdam alanları açılması şartıyla ele alıyoruz.

Aslında daha öncelikli yerleşim sorunu, Harşıt’ın köylerindedir. Zaten geri dönüşlerdeki negatif görüntünün sebebi, bu köylerin yapılaşma için uygun arazi yapısına sahip olmamasından kaynaklanıyor. TOKİ’nin asıl amacı kar elde etmekten ziyade dar gelirliye ucuz konut sağlamak ve kentleşmeyi düzenlemektir. “Efendim köyler belediyenin dışında kalır” diyebilirsiniz,  O zaman Eymir’den Şadı altına kadar derenin her iki yakasındaki 400 metrelik alanı belediye sınırlarına dahil edin, olsun bitsin.

Çok mu zor?


2019 sonrası, hem yeni istihdam açılan nüfusa, hem yapılaşma sorunu yaşayan özellikle güneydeki 3 köye, hem de emekli gurbetçiyi ilçeye çekebilmek için açılacak konut alanlarının yeri Şadı altı ve Doymuş altıdır. 2012 de kaleme aldığımız “Şadıkent Projesi” sitemiz arşivindedir. Aynı projeyi güncelleyerek Şadı, Doymuş ve Kanyaş’ın yapılaşma sorununu ve Harşıt’ın konut sorununu birlikte çözmek mümkündür. Yeter ki niyet olsun.


Harşıt’ta dip dibe yapılan ve hava almayan, nem sorununu çözemeyen yapılaşmanın getirisi, insanların köye veya yaylaya kaçması sonucunu doğurmaktadır. Eğer TOKİ işbirliği ile yeni konutlar yapılacaksa, bölge gerçeklerine uygun, geniş bir konsensüsle yeni bir konsept oluşturmak gerekir. Çünkü bu söz ettiğimiz yerlerde zaten arsa sorunu var ve bu alanları hor kullanma gibi bir lüksünüz yok. TOKİ’nin şehirlerde uyguladığı plan ise Harşıt’a uygun değildir, bunun bilinmesinde fayda var. Yani bir atımlık barutunuz var.


Bu anlamda Şadı altına ve Doymuş altına yeni yaşam alanları açarak Harşıt’ı fiziki olarak da genişletmek mümkündür.

Fakat:

1- TOKİ şehirde uyguladığı projeyi burada uygulamayacak, burada daha geniş balkonlu, kilerli veya geniş mutfaklı ve kaloriferli daireler olacak.

2- Mesela kot farkıyla birlikte çift zemin ve 5 katlı şekilde asansör ihtiyacı ortadan kaldırılabilir ya da çok katlı ve çift asansörlü olabilir, bu isteğe bağlı.

3- Zemin katlar (yol cephesi) dükkan şeklinde ve ihtiyaca uygun olarak planlanacak ya da yol cephesine tek katlı dükkanlar ve hemen arkasında konutlar olabilir, aynı zamanda bu ticari alanlar ana yoldan geçen yolculara da hizmet verebilir.

4- Sosyal alanlar ihtiyaca göre ilk başta planlanacak, insanlar yarı açık alanlarda kara ateş dediğimiz ocaklarda ihtiyaca göre eski yemekleri pişirebilecek, mangal ızgara güveç vb ihtiyaçlarını karşılayabilecek,  düğün, cenaze ve mevlit yemeklerini yarı açık ortak alanlarda verebilecek.

5- Gurbetçi geldiğinde kolaylıkla bu yaşam alanlarında çocuklarının spor yapabileceği (basketbol potası, yürüyüş yolu vs) alanlar bulabilecek.

6- Yani konut alanları küçük, ortak alanlar büyük ve geniş olacak.

7- Talep toplama sürecinde Şadı, Doymuş ve Kanyaş köylerine öncelik tanınacak.

Yani üç kişi çıkıp karar verirse ya da birileri gidip oralara birkaç sıvasız bina yaparsa bu bir işe yaramaz, yarı şehir yarı köy konseptinde, ihtiyaca göre ve geniş bir katılımla bir yöntem belirlenirse Harşıt için büyük bir değer çıkar ortaya.

Diğer yandan Şadı altı ve Doymuş altının eski canlılığına kavuşması, Harşıt’ın ekonomik ve sosyal hayatına büyük katkı sağlar. Harşıt hem fiziksel olarak büyür hem de ekonomi canlanır. Eğer Harşıt bu şekilde genişlerse, eğitimde merkezileşir ve kalitesi artar, gurbetçiler veya turizm açısından sosyal alanlar da genişler.

Özet olarak, Harşıt hem Kürtün yönünde hem de Tirebolu yönünde genişlemek zorundadır (zaten diğer yönlerde coğrafya müsaade etmiyor). Bilinmelidir ki, Harşıt koca bir coğrafyadır. Bir kapısı Ağaçbaşı ve Kurtbeli, bir kapısı Halilbey (Keltaş) ve Kızıl Ali, bir diğer kapısı Gidek gıranıdır. Harşıt Manastırbükü’nden ibaret değildir.

Bu güzel coğrafyanın değerinin bilinmesi umuduyla,

Sevgiyle kalın.

01.04.2019

Eklenme Tarihi: 04-04-2019

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

Yazarın diğer yazılarını görmek için seçin.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)



  



Editör
Çakır AYŞE
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR



      REKLAM

www.sadikoyu.com


proje3

      ŞADI MENÜ



         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 1
Dün Tekil 210
Bugün Tekil 13
Toplam Tekil 1446399